Efter att vi var hos massören så har jag inte sett nåt orent på Aska alls, hon har varit lös, jag har varit noga med att värma upp henne innan hon har fått vara lös osv och allt har känts jättebra. Så idag, vi skulle bara ner till hönsen och titta till dem och jag tänkte mig inte för. Alla tre hundar lösa, ouppvärmda och nåt hände så klart. Oklart exakt vad, men Aska är iaf halt på höger bak igen.
Om det är samma sträckning som förut eller nåt helt nytt vet jag inte.. Hon haltar som mest när hon har legat still, men det blir bättre när hon har gått lite och mjukat upp sig. Jag hoppas verkligen att det bara är en sträckning igen och inget allvarligare!
Jag älskar verkligen rasen, men börjar känna mig tveksam om det blir någon mer Whippet för mig.. Så stora muskler på en tunn kropp i kombination med den extrema farten och sen en hjärna som kopplas bort så fort gasen läggs i. Mitt hjärta håller inte för så här mycket skador. Det gör ont i mig när de har ont. Jag vill att de ska vara hela, friska och må bra.
De är ju mitt allt.
2014-12-20 15:36